Defne Sabunu Hakkında

Defne, defnegiller ailesinin Laurus isimli türünü oluşturan, her zaman yeşil renkli ağaç ya da ağaççık görünümünde bir bitkidir. Azor defnesi, Akdeniz defnesi ve Kanarya adaları defnesi olmak üzere üç ana türü bilinmektedir. Türkiye’de en çok görülen tür, Yunanistan ve İspanya’da da bulunan Akdeniz defnesidir.

Defne, sağlık ve güzellik simgelerinden biri olarak görülür. Ülkemizde, Hatay’ın en önemli simgelerinden birisi olarak bilinir. Hatay’da “Defne” isimli ilçede defne sabunu faydaları üretimi yapılır. Defne bitkisinin meyveleri sonbahar mevsiminde toplanır ve bu meyvelerden defne yağı elde edilir. Defne yağından ise, Hatay ve çevresinin en kıymetli ürünlerinden biri olan defne sabunu yapılır. Tıbbi ilaçların yapımında ve cilt bakımı ürünlerinin içinde de kullanılan defne, mucizevi nitelikleri sayesinde hem Hataylılar hem de tüm Türkiye için önemli bir yere sahiptir. Güneş tanrısı Apollon’dan kaçan peri Daphne’nin defneye dönüşmesi nedeniyle mitolojide de yeri olan defne ağacı, antiseptik özellikte olması sebebiyle sağlık açısından da mühimdir.

Hataylılar defne sabununa “gar” ismini vermiştir. Neredeyse tüm Hatay halkı bu sabunu evinde bulundurur ve sıkça kullanır. Bilhassa sonbahar aylarında, Hatay’ın dar, nostaljik ara sokaklarında defne sabunu yapan ustalar dolaşır. Bu kişiler, mahalle mahalle, sokak sokak dolaşıp sabun isteyen ailelere sabun üretirler. Evlerin bahçesine yerleştirdikleri bir kazanın için büyük tahta kaşıklarla sabun yapıp, yanlarında getirdikleri kalıplara dökerler. Sonra bu sabunlar dinlenmeye alınıp kurutulur. Hatay’da bu sabun yapımı süreci adeta bir ritüeldir. Her aile, ya kendi sabununu kendi yapar ya da bahsettiğimiz seferi sabun ustalarından yardım alır. Eğer bunları da yapamazlarsa, çarşı ve pazarda satılan sabunlardan satın alırlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir